Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına hızlıca ulaşabilirsiniz.

 

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişiniz kargo sistemine girildiğinde SMS ve E-posta yoluyla bilgilendirilmektesiniz. Size iletilen Yurtiçi Kargo takip numarası ile kontrolünü sağlayabilirsiniz. Takip numarasının ulaşmadığını düşünüyorsanız bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Telefon numaramı değiştirebilir miyim?

Hesabım sayfasından adres bölümüne tıklayınız. Bu bölümden fatura adresi ve gönderim adreslerini düzenle butonuna tıklayarak telefon numaranıza ulaşabilir ve değiştirebilirsiniz.

Üye olmadan sipariş verebilir miyim?

Evet, üye olmadan da siparişinizi oluşturabilirsiniz. Sipariş detaylarını görmek ve fırsatlardan yararlanmak için üye olmanızı tavsiye ederiz.

Adres veya fatura bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Siparişinizin kargoya verilip verilmediğini kontrol ediniz. Sipariş verdiğiniz ürün kargoya teslim edilmediyse teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Bunun için [email protected]'a mail gönderebilirsiniz.

Nasıl hesap açabilirim?

"Hesap Oluştur" yazısına tıklayarak yıldızlı alanları doldurup hızlıca hesap oluşturabilirsiniz.

Şifremi veya mail adresimi nasıl değiştirebilirim?

Hesabım sayfasından hesap detayları bölümüne tıklayarak şifrenizi veya mail adresinizi değiştirebilirsiniz.

Hangi ödeme yöntemlerini kabul ediyorsunuz?

Ödeme yöntemi olarak kredi kartı/banka kartı‘nı kabul etmekteyiz. Bütün kredi kartı, banka kartı, ininal kart gibi ödeme kanallarıyla alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca kapıda nakit ödeme seçeneğimiz de bulunmaktadır.